Jdi na obsah Jdi na menu
 


Praktická ukázka- pracovní postup

 

 

Pracovní postup :  Decoupage

 

 

  1. Příprava pracovní plochy a pomůcek

 

  1. První nátěr- zvolený předmět natřeme okrovou akrylovou barvou- akrylovou barvu jsme zvolili tak aby byla dostatečně výrazná, neboť právě tento odstín bude prosvítat mezi trhlinkami. Vrstvu jsme nechali důkladně zaschnout a poté ještě jednou přetřeli.

 

  1. Krakelování- nyní přetřeme plochu krakelovacím lakem a při tom dbáme na tahy štětce. Ty by měli být vedeny vždy stejným směrem, aby vznikající trhlinky byly rovnoměrné (u savých materiálů se musí vytvořit dostatečná vrstva). Vše necháme opět dostatečně zaschnout.

 

  1. Druhý nátěr- Ten provedeme stejným způsobem jako první nátěr, ale s tím rozdílem že použijeme bílou akrylovou barvou bez lesku. Vše necháme pečlivě zaschnout.

 

 

  1. Vystřižení motivu z ubrousku- Vybraný motiv ubrousku vystřihneme nebo vytrháme- oddělíme horní vrstvu ubrousku.

 

  1. Lepení- Na předmět s podkladem naneseme tenkou vrstvu lepidla a motiv z ubrousku na něj připevníme. Štětcem pak motiv opatrně na předmět přitlačíme- začínáme vždy od středu motivu. Na motiv pak naneseme další jemnou vrstvu lepidla. Opět opatrně od středu k okraji přetřeme a vyhladíme malé záhyby- můžeme si pomoci také prsty. Necháme zaschnout.

 

 

  1. Lakování- Nakonec přetřeme celý květináč bezbarvým lakem, nebo tak jako v našem případě použijeme lak a lepidlo v jednom. Květináč tak získá lesk a bude více odolný vůči mechanickému poškození.

 

  1. Necháme důkladně zaschnout a výrobek je hotov.