Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je potřeba

 

 

 

1/ Ubrousky:

Ubrousky jsou zpravidla třívrstvé a prodávají se v různých velikostech. Nejrozšířenější jsou ubrousky o velikosti 33x33cm nebo 25x25cm, existují však jiné velikosti, ale ty nejsou tolik používány a hlavně v těchto velikostech není tak pestrý výběr motivů. Existuje velké množství ubrousků dle motivu- dětské,zvířata, Afrika-safari, mořské, kuchyňské, velikonoční aj…

 117328_0-1-.jpg

2/ Lepidla:

Druh lepidla zvolíme podle typu povrchu, na který chceme ubrouskovou techniku aplikovat. Na většinu povrchu se používá univerzální lepidlo. V nabídce jsou například lepidla na porcelán, svíčky a textil. Prodávají se buď v malém (např. 59ml) či větším balení (250ml). Jedno mají všechna tyto lepidla společné - jsou to vinylová lepidla, která po zaschnutí zprůhlední. To je pro tuto metodu důležité, protože se lepidlo natírá jak pod obrázek, tak přes něj. Také jsou v nabídce lepidla, která již v sobě obsahují i lak, takže pokud dekorovaný předmět tímto lepidlem přetřete, není již potřeba tento předmět samostatně lakovat.

 

 

3/Nůžky:

I když si pomyslíte, že zmiňovat se o nich není podstatné, ale opak je pravdou. Kvalitní, špičaté a ostré nůžky Vám velmi usnadní práci. Navíc pokud budete mít velmi jemné motivy, tak kvalitními nůžkami docílíte přesného vystřižení. Existují také speciální nůžky určené přímo na decoupage.

 

 102751_0-1-.jpg

4/Barvy:

 

Nejvíce používané pro tuto techniku jsou akrylové barvy.
A to z důvodu, že jsou vhodné na papír, dřevo, kov, sklo, plast ne PE), keramiku, kámen, polystyren atd… Jsou rychleschnoucí, odolné vodě a hlavně mají dobrou krycí schopnost a stálobarevnost. Tyto barvy jsou také cenově dostupné a mají širokou škálu barevných odstínů. Pokud budete chtít vytvořit dojem starožitného, časem zašlého vzhledu, tak použijte barvy patinovací - takzvaná patina. Patina je tedy akrylová patinovací barva matného vzhledu. Je vodou ředitelná a využít ji lze v různých nejen v decoupage, ale i v různých dekoračních technikách. Tato barva se nanáší buď štětcem, nebo houbičkou. Díky vynikající přilnavosti lze tuto barvu použít pro všechny povrchy, včetně papíru, kartónu, dřeva, kovu, skla, keramiky, kamene, polystyrenu. Po použití omyjte náčiní vodou.

 

 116366_0-1-.jpg

5/Štětce:

 

U štětců je velmi důležité, aby štětce nepouštěly chloupky. Je tedy vhodné si pořídit kvalitní štětce. Pro začátek Vám postačí alespoň dva štětce. Jeden štětec použijete na lepidlo a lak a druhý štětec na barvu. Sami časem zjistíte, že investovat do kvalitních štětců se opravdu vyplatí. U štětců platí zásada, že po ukončení práce nikdy nezapomeňte štětce pečlivě umýt. Nedoporučuji používat štětce malých dítek, které používají na malování vodovkami. :o)

 

6/ Lak pro konečnou fixaci:

 

Jelikož my ženy jsme tvorové, pro které je čistota nadevše, tak určitě budete chtít, své výrobky čistit. V tomto případě je nutné,aby jste svůj výrobek zafixovali nebo-li přelakovali. Výrobek tím tak získá svoji závěrečnou úpravu. U květináčů je toto přelakování dokonce nutností - je nutné přelakovat celý květináč a to i kolem odtokové dírky a nejlépe několikrát. Laky se prodávají buď v menších baleních např. 59ml nebo 250 ml a v provedení matném nebo lesklém. Výběr laku je zcela na Vás, záleží, který druh se Vám líbí a kterému dáte přednost.